Eksplozivna mladost:
INSOMNIA
“Kultura na nivou”
Samizdat, 2024.


Insomniu sam prvi put imao prilike poslušati uživo na drugom izdanju Trojakovog Metal Festa 2023. godine  o njima neko vrijeme prije tog, pretpostavit ću, njihovog prvog zvaničnog nastupa uživo, već je kružio glas novih velikih nada lokalne koprivničke underground scene. Naknadno sam uhvatio djelić njihove žive svirke i na 12. RockLive Festivalu iste godine  provokativna “Ludbreška kurva”, koja progovara o niskom moralu, među lokalnom publikom već se bila prometnula u live-favorit koji nedvojbeno parira klasicima Satana i Bičarki na travi. Nedavno, ova nabrijana četvorka sa sto želja, prvu je (sebi i publici) upravo ispunila, objavivši prvijenac  album “Kultura na nivou”.

Ovakve poruke 
iako generacijama prisutne u brojnim, Insomniji žanrovski srodnim bendovima (među njima, momentalno mi na pamet pada, do danas nažalost već ugašen, riječki Diskurz)  još uvijek se, i nažalost, nedovoljno čuju u domaćem eteru, a u današnje vrijeme “fast-food” emitiranja muzičkih sadržaja, “Kultura” je neoboriv “punk-dnevnik jedne ljubavi”, s osvrtima na svakodnevicu/okolinu od strane skupine nadobudnih klinaca, svjesnih prije njihove osamnaeste. Upućen svima, njihov srednji prst na naslovnici albuma, u tom smislu je sasvim opravdan.

Album otvaraju
“Leševi”  naslovom provokativni, formom radiofonični; priča o mladenačkom snalaženju i strahu od opće dezorijentacije uvjetovane današnjim sustavima (bez)vrijednosti. “Kladionica” i “Jutra” udaraju još brutalnije  “Kladionica” direktno progovara o zabludi igara na sreću i zapadanju u sve veću ovisnost, osvrćući se upravo na problem tinejdžerske povodljivosti za kockom; “Jutra” prema riječima benda govori o obiteljskom zlostavljanju; potresan refren dovoljan je uvid u disfunkcionalnu obiteljsku rutinu  “A jutra bez tebe su topla i meka, al’ tebe sad kazna čeka…” “Plači” je pogled na nesretnu ljubav i bolan prekid veze, kroz “komične i žargonske stihove”. “Želja” se spontano kreće u smjeru klasika kakav bi prvi Paraf poželjeli da su u svoje vrijeme snimili; pjesma o odrastanju, o (jednoj) mladosti koja si životnu situaciju olakšava opijatima; o mladosti željnoj izražavanja u svijetu koji to izražavanje sistematski potiskuje. U nastavku albuma, Insomnia tek donekle udara na razbibrigu; “Kan3” (nastala iz njihove ranije ideje naslovljene “Tri pelina”) obavezna je zajebancija na temu alkohola i pijanih priča  iako (zlo)duh vječito obožavanog Hladnog Piva ovdje zalebdi nad njihovim glavama, između redaka bend ne manjka spaljenošću, zadržavši (auto)ironiju kao lajtmotiv. U zajebantskom raspoloženju dalo bi se promatrati i pjesmu “Došel i ošel”  lirički, crtica je to iz života frontmena grupe koji je u svojem alkoholiziranom stanju zalutao (op. b. provalio) u tuđu sobu za probe; muzički se pak spontano kreće u smjeru ni više ni manje nego Motörheada (Eugenov vokal  uz sve melodične kvalitete koje ispoljava duž albuma  suštinski krasi upravo “lemmyjevski” karakter). “P. T. S. P. P.” prati osobu koja pati uslijed brige o drugome (“Šta da ti kažem, kada nemam nikoga  šta da ti kažem, kada sam sam s drugima; kada sam bio mlad, sve moje riječi, uzalud potrošene na tebe…”). Udarni pečat albumu daje pjesma “Nesan”  usporeniji, turobni uvod u živčani slom i gubitak razuma, razvija se u doslovnu točku (ključanja) na (veliko) “I”.

Ovdje u startu čitavoj priči doprinosi odlična produkcija, a opet njome nije narušena sirova energija albuma; veterani 
Bruno Antolić i Marko Kuhar (danas aktivni pod imenom Šiza  koji, prema riječima pojedinih članova Insomnie, predstavljaju velik lokalni uzor) potpisuju produkciju i tonsku obradu, dodatno naglasivši efektnu izvedbu mladog punk-benda. Iako se u njihovom pristupu osjete američki obrasci (bend je u jednom od ranijih intervjua i sam spomenuo NOFX, Blink 182 ili Green Day), Insomnia su idejno i svirački vrlo izgrađen, svoj bend. U bijesu njihovih kratkih i eksplozivnih himni, ostaju lirički razgovjetni, na trenutke prigodno (dvoglasno) melodični u otpjevanim porukama, koje kontinuirano provociraju misli. 

Pred nama je monumentalan punk-klasik nove generacije, koji udara u glavu i uši.


Album je dostupan putem linka:
https://insomniapunk.bandcamp.com/album/kultura-na-nivou-2

Ilustracija/dizajn omota: Tomislav Sertić



Iv/An, Ovozemaljske stvari, veljača 2024.

Comments

Popular posts from this blog